Rok 2025 przyniesie Polsce drugą prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, co związane jest z wieloma wyzwaniami w obszarze bezpieczeństwa. To zadanie nakłada na polską Policję kluczowe odpowiedzialności w zakresie organizacji międzynarodowych spotkań oraz współpracy z innymi państwami członkowskimi. W ciągu najbliższych miesięcy planowane jest zorganizowanie około 200 spotkań, które zgromadzą blisko 40 tysięcy uczestników. Współpraca po raz kolejny przybierze formę trio prezydencji, na czoła którego stanie Polska, wspierana przez Danię i Cypr.
Prezydencja w Radzie UE to proces rotacyjny, w którym każda z państw członkowskich sprawuje przewodnictwo przez określony czas, ustalając porządki obrad i prowadząc negocjacje na poziomie ministerialnym. Polska, mając na swoim koncie doświadczenia z pierwszej prezydencji w 2011 roku, staje przed nowymi wyzwaniami, które wymagają zintegrowanej współpracy z innymi krajami oraz konsekencji w podejmowanych działaniach. Polskie służby policyjne będą musiały dostosować się do wymogów związanych z bezpieczeństwem, co wiąże się m.in. z zabezpieczeniem międzynarodowych wydarzeń.
W ramach prezydencji, która trwa pół roku, polska Policja będzie uczestniczyć w licznych grupach roboczych, które będą miały na celu m.in. wypracowanie strategii dotyczących zwalczania przestępczości. Wśród grup, w których weźmie udział, znajduje się także Grupa Robocza ds. Egzekwowania Prawa oraz inne sieci eksperckie zajmujące się różnorodnymi aspektami, od przestępczości zorganizowanej po bezpieczeństwo drogowe. Uczestnictwo w takich grupach nie tylko wzbogaci doświadczenie polskiej Policji, ale również pozwoli na wprowadzenie optymalnych rozwiązań w obszarze ochrony i bezpieczeństwa w całej Unii Europejskiej.
Źródło: Policja Wołomin
Oceń: Polska prezydencja w Radzie UE a rola Policji
Zobacz Także