Szoszana Kossower, znana również pod pseudonimem Emilia Rozencwajg, to postać, która z pewnością zasługuje na szczególne uwzględnienie w historii. Urodziła się 10 kwietnia 1922 roku w Radzyminie i pozostała w pamięci jako wybitna żydowska działaczka, zaangażowana w ruch oporu w trudnych czasach II wojny światowej.
W swojej działalności Kossower była członkinią oraz wychowanką organizacji Betar, co podkreśla jej silne powiązania z żydowską społecznością i dążeniami do walki o wolność. W czasie wojny pełniła rolę łączniczki, co było niezwykle istotnym zadaniem w kontekście współpracy między żydowskim a polskim podziemiem.
Jej życie zakończyło się 18 czerwca 2008 roku w Tel Awiwie, pozostawiając za sobą nie tylko rodzinę, ale również ważne dziedzictwo walki o wolność i godność ludzi.
Życiorys
Urodziny Szoszany Kossower miały miejsce w Radzyminie, w rodzinie urzędnika Józefa Aarona Kossowera oraz Sary Cipory Elman. Spędziła swoje młodzieńcze lata w tym mieście, gdzie mieszkała aż do tragicznej likwidacji radzymińskiego getta w 1942 roku. W czasie niemieckiej okupacji, straciła niestety dwie siostry oraz ojca.
Po wojnie, pod imieniem Emilia Hodkowska, osiedliła się w Warszawie, gdzie podczas całego okresu wojny posługiwała się imieniem „Emilka”. Na aryjskiej stronie, gdzie się ukrywała, została łączniczką Armii Krajowej przyjmujejąc pseudonimy „Jadwiga Ledźwińska” i „Wanda Borkowska”. Należała do organizacji Betar oraz była łączniczką Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW), choć często umniejszała swoje zaangażowanie w tej drugiej organizacji.
W wywiadzie, który udzieliła Ance Grupińskiej w 2000 roku, wspominała o swojej działalności, zauważając, że nie była zbytnio aktywna. Wyznała, że „ze dwa razy zaniosłam broń do getta. Kupiłam ją po aryjskiej stronie i zaniosłam. Dałam ją komuś, ale nie pamiętam, jak on się nazywał. Nawet radziłam mu, żeby wyszedł z getta, bo on nie wyglądał jak Żyd. Ale nie chciał, został tam”. Dodała również, że nie była świadoma istnienia organizacji ŻZW, korzystając z okazji, aby pomóc Żydom, którzy prosili ją o broń.
Pani Kossower uczestniczyła w organizacji pomocy Żydom, a wraz z Teodorem Pajewskim przyczyniła się do uwolnienia historyka Emanuela Ringelbluma z obozu pracy w Trawnikach. Pomagała także w przemycie Żydów z warszawskiego getta na stronę aryjską, a wśród uratowanych znalazł się Rubin Feldszuh z żoną i córką, a także Jonas Turkow oraz Hersz Berlinski i Eliahu Erlich. Aktywnie działała w Batalionie Armii Krajowej im. Waleriana Łukasińskiego oraz w Żydowskim Komitecie Narodowym. Jej wytrwałość przyniosła efekty podczas Powstania Warszawskiego, a po wojnie dotrwała w obozie jenieckim Stalag VI C.
Po zakończeniu działań wojennych, w 1945 roku, zamężna, urodziła córeczkę. Pracowała w Komitecie Żydowskim w Warszawie, znajdującym się przy ulicy Targowej. W obawie przed aresztowaniem, nie przyznawała się do swojego członkostwa w Betarze oraz Armii Krajowej. W 1950 roku zdecydowała się opuścić Polskę.
Upamiętnienia i odznaczenia
W 2020 roku, w dniu 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, przy metrze Centrum odsłonięto mural, który jest hołdem dla kobiet, które walczyły w tym tragicznym wydarzeniu. W muralu tym została uhonorowana jako jedna z dziewięciu Żydówek, które brały udział w powstaniu. Z kolei w 2022 roku, w uznaniu jej zasług, otrzymała razem z Teodorem Pajewskim Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Przypisy
- a b c d e f g h Teodor Pajewski i Emilia Kossower-Rozencwajg odznaczeni za ratowanie Żydów [online], Żydowski Instytut Historyczny [dostęp 11.06.2023 r.]
- a b c d e Kossower Szoszana [online], Wirtualny Sztetl [dostęp 11.06.2023 r.]
- AnkaA. Grupińska AnkaA., Ja myślałam, że wszyscy są razem [online], www.tygodnik.com [dostęp 30.08.2022 r.]
- Poznaj bohaterki muralu [online], polin.pl [dostęp 19.04.2021 r.]
- D. Flisiak, Działalność syjonistów-rewizjonistów w Polsce w latach 1944/1945-1950, Lublin 2020, s. 231.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Henryk Jaworowski | Janusz Żmijewski | Aleksandra Gabrysiak | Mieczysław Połukard | Bogusław Leszczyński (biskup łucki)Oceń: Szoszana Kossower