Bernard Kielak, urodzony 20 sierpnia 1944 roku w Radzyminie, to postać, która znacząco wpłynęła na polską naukę etnograficzną oraz regionalizm. Przez całe swoje życie dążył do zgłębiania lokalnych tradycji i kultury. Jego prace badające specyfikę małych społeczności i ich dziedzictwo, przyczyniły się do zrozumienia bogactwa polskiej kultury ludowej.
Niestety, zmarł 24 marca 2016 roku, pozostawiając po sobie ważny dorobek, który wciąż inspiruje kolejne pokolenia badaczy i pasjonatów etnografii.
Życiorys
Bernard Kielak był postacią niezwykłą, który z pasją angażował się w życie kulturowe swojego regionu. Urodził się jako syn Antoniego oraz Henryki z domu Kosseckiej. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Wołominie w 1962 roku, a następnie podjął studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, które zakończył w 1973 roku. Do swojej edukacji dołączył również Studium Podyplomowe Konserwacji Zabytków na Politechnice Warszawskiej, gdzie zdobył cenną wiedzę w 1985 roku.
W trakcie swojej kariery zawodowej, Bernard Kielak sprawował nadzór etnograficzny w Spółdzielni Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego Kurpianka w Kadzidle. Był również kierownikiem Stacji Naukowej Mazowieckiego Ośrodka Badań Naukowych w Ostrołęce. Zorganizował Muzeum Okręgowe w Ostrołęce, gdzie pełnił rolę dyrektora w latach 1975–1983 oraz ponownie od 1990 do 1998 roku.
Pełnił także funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Ostrołęce, a jego działalność w obszarze kultury obejmowała rolę głównego instruktora i zastępcy dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. Po roku 1998, Bernard Kielak pracował w Ostrołęckim Ośrodku Kultury, Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Myszyńcu, a także w Szkole Podstawowej w Wykrocie oraz Urzędzie Miejskim w Ostrołęce.
Był współorganizatorem wielu wydarzeń kulturowych skierowanych do społeczności wiejskich, autorem licznych scenariuszy imprez regionalnych oraz konsultantem w zakresie przeglądów i konkursów sztuki ludowej i folkloru. Jako działacz PTTK, aktywnie promował turystykę regionalną. W latach 1985–1992 zasiadał w Radzie Naukowej Mazowieckiego Ośrodka Badań Naukowych w Warszawie, a także był członkiem Rady Naukowej Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego im. Adama Chętnika oraz Mazowieckiego Towarzystwa Naukowego.
Był także aktywnym działaczem, autorem ponad stu artykułów, szkiców i rozpraw, które dotyczyły historii oraz kultury ludowej Kurpiów, muzealnictwa, ochrony zabytków oraz problematyki kulturowej. Po 2002 roku, Bernard Kielak przeszedł na rentę. Jego życie zakończyło się w 2016 roku, pozostawiając po sobie ogromny dorobek i wpływ na lokalną kulturę.
Publikacje
Oto zestawienie publikacji autorstwa Bernarda Kielaka, które ukazały się na przestrzeni lat. W jego dorobku znajdują się liczne prace naukowe oraz opracowania, które przyczyniają się do popularyzacji wiedzy na temat regionu.
- Rok obrzędowy Puszczy Zielonej,
- Patroni ostrołęckich ulic,
- Artyści ludowi woj. ostrołęckiego (cz. I i II),
- Dzieje muzealnictwa i kolekcjonerstwa na terenie woj. ostrołęckiego,
- Zwyczaje gospodarskie Puszczy Zielonej,
- Zwyczaje doroczne kurpiowskiej Puszczy Zielonej,
- przewodniki po powiatach Mazowsza z serii Przewodnik subiektywny: Powiat ostrołęcki, Powiat przasnyski, Powiat makowski.
Odznaczenia i nagrody
Bernard Kielak, w trakcie swojej kariery, otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, które podkreślają jego wkład w kulturę i dziedzictwo regionalne.
Uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla województwa ostrołęckiego.
Wyróżnienia, jakie zdobył, obejmują również prestiżową nagrodę im. Zygmunta Glogera, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także uznanie ze strony Starosty Ostrołęckiego.
Dodatkowo, w 2003 roku otrzymał nagrodę Prezesa Związku Kurpiów – Kurpik oraz nagrodę X-lecia Związku Kurpiów.
Przypisy
- Z Puszczy do sieci - Z Puszczy do sieci [online], zwiazekkurpiow.pl [dostęp 26.09.2023 r.]
- SuperS. User SuperS., Zmarł Bernard Kielak [online], otn.ostroleka.pl [dostęp 26.09.2023 r.]
- Oficjalna strona Urzędu Gminy w Kadzidle [online], www.kadzidlo.pl [dostęp 26.09.2023 r.]
- estinet, Powiat ostrołęcki [online], Wydawnictwa - Mazowiecki Instytut Kultury, 30.11.2020 r. [dostęp 26.09.2023 r.]
- Redakcja, Nie żyje Bernard Kielak, znany regionalista [online], Tygodnik Ostrołęcki, 24.03.2016 r. [dostęp 26.09.2023 r.]
- Piotr Ossowski: Nie żyje Bernard Kielak, znany regionalista. www.to.com.pl, 24.03.2016 r. [dostęp 24.03.2016 r.]
- Redakcja, Kurpie odebrali Kurpiki [online], Tygodnik Ostrołęcki, 17.02.2004 r. [dostęp 26.09.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Eugeniusz Rybka | Juliusz Frydrychewicz | Antoni Bombik | Jan Niecisław Baudouin de Courtenay | Nuta Berliner | Julian Ochorowicz | Jan FelickiOceń: Bernard Kielak